Pozitivni signali u evropskim lukama, raste broj pretovarenih kontejnera

Evropske luke, među kojima su najveće zabeležile blagi pad u pretovaru tokom prvog kvartala 2024. godine, uglavnom doživljavaju manji promet goriva i energenata. Međutim, sudeći po izveštajima, zabeležen je porast u pretovaru kontejnera.

Roterdam, koji je i najveća evropska luka, zabeležio je rast pretovara od 1,4% u prva tri meseca 2024. U ovom holandskom čvorištu pretovaren je 110,1 milion tona tereta u poređenju sa 111,7 miliona tona u prethodnoj godini. Osnovni uzrok pada je smanjenje u kategoriji tečnih rasutih tereta, koji predstavlja gotovo 50% ukupnog pretovara (pretovareno je 52,6 miliona tona, što je pad od 3,1% u odnosu na prethodnu godinu). Više o rezultatima Roterdama u prvom kvartalu 2024. možete pročitati u tekstu koji smo ranije objavili. 

Po prvi put u tri godine, u prvom kvartalu je u ovoj luci zabeležen porast pretovarenih kontejnera. Ovo poboljšanje je iznosilo 3,3% u tonama i 2% u TEU. Od januara do marta, Roterdam je pretovario 3,3 miliona TEU, uprkos aktuelnoj krizi u Crvenom moru.

Nakon povećanja pretovara kontejnera, vidimo prve znake da se globalna trgovina oporavlja. Međutim, ovi signali ostaju neizvesni zbog rastućih globalnih tenzija, kaže Boudewijn Siemons, generalni direktor uprave Luke Roterdam.

Prema saopštenju, obim kontejnera je značajno je opao u januaru i februaru, posebno na rutama iz Azije, ali je potom mart doneo snažan skok. Oim toga, potreba da se zaobiđe Suecki kanal znači da se teret namenjen mediteranskim lukama često preusmerava na Roterdam.

Antverpen-Zeebruge beleži impresivan mart 

Luka Antverpen-Zeebruge pretovarila je 70,4 miliona tona tereta u prva tri meseca ove godine, što predstavlja povećanje od 2,4% u odnosu na prethodnu godinu. Porast u pretovaru kontejnera, koji značajno doprinosi povećanju obrađenog tereta, je pozitivan signal.
U periodu od januara do kraja marta 2024., luka je pretovarila 3,287 miliona TEU, što je povećanje od 6% u odnosu na prethodnu godinu. Izmeren u tonama, kontejnerski transport je povećan 8,6% na godišnjem nivou, na 36,8 miliona tona.

Štaviše, u martu ove godine je zabeležen najbolji mesečni rezultat u pretovaru kontejnera, još od marta 2021. godine.

Sa druge strane, ostale kategorije tereta su zabeležile pad. Pretovar generalnih tereta pao je za 7,8% na godišnjem nivou, na 2,3 miliona tona. Ro-Ro teret, u ukupnom iznosu od 5 miliona tona, pokazao je pad od 6,9% u odnosu na prvi kvartal 2023. godine, za šta stručnjaci krive zagušenjima na terminalima. Na primer, pretovar polovnih automobila pao je za preko 52%, kamiona za skoro 24%, a novih automobila za 5,5%.

Suvi rasuti teret je takođe zabeležio oštar pad od 12,1% na godišnjem nivou, na 3,5 miliona tona. Pad je posebno izražen kod uvoza, koji je smanjen za 24,4%, u poređenju sa padom izvoza od 9,7%. Usled blage zime došlo je do značajnog smanjenja pretovara uglja, za preko 68%, a značajan pad zabeležen je i kod žitarica (za 47%) i peska i šljunka (za 12%). Međutim, povećanje je zabeleženo kod otpada (za 5,7%) i obojenih metala (za 47%).

Tečni rasuti teret, druga najveća kategorija po obimu pretovara, praktično je zadržao prošlogodišnji obim na 22,8 miliona tona, što je blagi pad od 0,9%. Povećanje je zabeleženo u pretovaru mazuta (za 25%), benzina (12%) i LNG-a (10%). Međutim, nakon više kvartala rasta, došlo je do značajnog pada kod dizela (za 40%), TNG-a (za 11,5%) i cele kategorije tečnih goriva (za 11,4%)

Oporavak u pretovaru hemikalija, koji je ozbiljno pogođen ekonomskim usporavanjem, bio je pozitivan znak, sa povećanjem od 5% u odnosu na prethodnu godinu, a pretovar kerozina je povećan za 12%.

Hamburg: ukupan pretovar 3,3% manji, kontejnerski segment rastao 

Treća najveća luka u Evropi, Hamburg, pretovarila je 27,4 miliona tona tereta na Elbi, što je smanjenje od 3,3% u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj sveukupni pad podstaknut je značajnim padom pretovara rasutih tereta, koji je pao za 11,9% na 8,2 miliona tona. Pad tečnih tereta bio je posebno primetan zbog visokih nivoa rezervi uspostavljenih u ranim fazama rata u Ukrajini.

Nemačka luka je takođe zabeležila povećanje obima kontejnera u prvom kvartalu ove godine, sa 1,9 miliona TEU pretovarenih na Elbi – povećanje od 1,1% u odnosu na prethodnu godinu. U tonama, povećanje je iznosilo 0,7% (do 19 miliona tona).

– Ovo signalizira stabilizaciju svetske trgovine – primećuje Axel Mattern, šef marketinga u luci. Međutim, on dodaje da kvartalni podaci pokrivaju kratak vremenski period i ne određuju nužno trendove pretovara za ostatak godine.

Analiza kontejnerskog saobraćaja u nemačkoj luci pokazuje da dok trgovina sa Kinom dominira (536.000 TEU), došlo je do značajnog povećanja obima sa Sjedinjenim Državama. Pretovar u i iz ove zemlje povećan je za 17,7% na godišnjem nivou, na 179 hiljada TEU.

Španski rast

Među ostalim značajnim evropskim lukama, velike španske luke objavile su svoje rezultate. Luka u Alhesirasu ostvarila je pretovar od 26,6 miliona tona u prvom kvartalu 2024. godine, što je povećanje od 3,3% u odnosu na prethodnu godinu. Glavni pokretač je bio tečni teret, sa 7,5 miliona pretovarenih tona (14% više u odnosu na prethodnu godinu). Kontejnerski promet je takođe poboljšan, za 4,6% na 1,17 miliona TEU. Nasuprot tome, luka u Valensiji se pohvalila povećanjem pretovara kontejnera od 12%, dostigavši 1,2 miliona TEU. Ukupan pretovar dostigao je 17,1 milion tona, što je iznad 8% povećanje u odnosu na prethodnu godinu, uglavnom zahvaljujući obimu kontejnera, piše trans.info. 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.