Napreduje izgradnja Jedinstvenog dispečerskog centra u Makišu (VIDEO)

Izgradnja Jedinstvenog dispečerskog centra (JDC), koji će omogućiti automatsku kontrolu železničkih vozila u saobraćaju, kao i trenutni prenos informacija od značaja za bezbednost, dobro napreduje, saopštila je Infrastruktura železnice Srbije.

Radovi su počeli 19. februara, a u proteklih mesec i po dana, kako navode, iskopano je oko 50 kilometara kanala za polaganje optičkih kablova duž pruga u beogradskom železničkom čvoru, od Železnika i Ostružnice do Makiša. Trentno radnici kopaju kanale za optičke kablove na pruzi između Male Krsne i Velike Plane.

Planirano je da projekat JDC vredan oko 115 miliona evra bude završen 2026. godine.

Iz Infrastrukture železnice podsećaju da je JDC, kao prvi takav objekat ne samo u Srbiji i regionu, veoma važan deo projekta sveobuhvatne modernizacije srpskih železnica.

– Jedinstveni dispečerski centar nalaziće se u železničkoj stanici Beograd Ranžirna u Makišu i biće izgrađen u objektu u kojem se sada nalazi Telekomanda u Makišu, koja će takođe biti obnovljena. Delatnost JCD će obuhvatiti sve pruge kojima upravlja Infrastruktura železnice Srbije, uključujući i brzu prugu Beograd-Subotica.

Jedinstveni dispečerski centar biće sastavljen od operativno-upravljačkog i nadzornog centra Srbije u Makišu, sa regionalnim dispečerskim centrima u Novom Sadu, Nišu i Požegi.

Projekat izgradnje Jedinstvenog dispečerskog centra podrazumeva dispečersku centralizaciju i energetske uređaje, obezbeđivanje potrebnih vrsta veze, izgradnju prateće infrastrukture, stvaranje automatizovanih sistema i računarskog kompleksa, isporuku odgovarajuće opreme, ugradnju tehničkih sredstava za bezbednost, kao i stvaranje uslova za dijagnostiku kompozicija za vreme kretanja voza.

Efekti izgradnje Jedinstvenog dispečerskog centra kao centra za jedinstveni nadzor, upravljanje i planiranje železničkog saobraćaja na srpskim prugama su: visoka pouzdanost između planiranja i realizacije železničkog saobraćaja, centralizacija i automatizacija operativnih procesa vođenja saobraćaja, tačnost, automatska regulacija saobraćaja sa ciljem povećanja propusne moći, pomoć u organizaciji saobraćaja za vreme većih kvarova na železničkoj infrastrukturi, obaveštavanje putnika, prevoznika i učesnika u saobraćaju o realnoj saobraćajnoj situaciji – objašnjavaju u ovom preduzeću.

Biće omogućena automatska kontrola železničkih vozila u saobraćaju, kao i trenutni prenos dodatnih informacija od značaja za bezbednost saobraćaja, kao što su: deformacije šina, kretanje i pozicije vozova, odroni, krađe ili neovlašćena kretanja u zoni pruge.

– Postojeći sistem za upravljanje železničkim saobraćajem u Srbiji danas čine tri centra za daljinsko upravljanje, u Topčideru, Nišu i Novom Sadu, i tri telekomandna centra, u Makišu, Nišu i Požegi. Ovakav sistem izgrađen je u najvećoj meri pre tri do četiri decenije i tehnološki je zastareo, prevaziđen, raznovrstan po tipu telekomunikacionih i signalno-sigurnosnih uređaja, razjedinjen i u tehničko-tehnološkom smislu teško zadovoljava potrebe i postojećeg saobraćaja, a ne može da odgovori zahtevima modernizovane infrastrukture i brzih pruga za 200 km/sat – tvrde u Infrastrukturi.