Revolucija na klizavom terenu – Digitalna automatska spojnica podelila železničku industriju u Evropi

Evropa je ovog meseca napravila još jedan značajan korak u razvoju tehnologije automatskog digitalnog spajanja (DAC) na železnici. Nakon opsežnog testiranja i analiziranja, konzorcijum koji predvodi razvoj DAC-a za kargo-transport, odabrao je e-spojnicu koja će biti korišćena kao standard u daljem radu.

E-spojnica je najvažnija komponenta DAC, koja obezbeđuje snabdevanje energijom, kao i prenos podataka između vagona i lokomotiva za stvaranje digitalnog teretnog voza. Za „titulu“ su se takmičili Voith i Knorr-Bremse, a rešenja obe kompanije opsežno su testirana tokom procesa koji je trajao nekoliko meseci. Tesnu pobedu na kraju je odneo nemački Voith.

Koje prednosti donosi digitalno spajanje vozova?

Digitalna automatska spojnica ili digitalno automatsko kvačilo (digital automatic coupler) predstavlja inovativnu komponentu za automatsko spajanje i razdvajanje voznog parka u teretnom železničkom transportu, i fizički i digitalno. DAC je najavljen kao sistem od koga se očekuje da revolucionarno izmeni prevoz robe železnicom. Širom Evrope sprovode se pilot-projekti i obavljaju različita testiranja.

Digitalna spojnica prošlog septembra prezentovana je i u Beogradu; bila je to prva prezentacija ove tehnologije na Zapadnom Balkanu. U maju ove godine, predstavnici zemalja regiona imali su prilike i da prisustvuju i studijskoj prezentaciji DAC u Berlinu, a iz preduzeća Srbija Kargo za PlutonLogistics kažu da su iskustva iz Nemačke „više nego pozitivna“. Govoreći o mnogobrojnim mogućnostima koje DAC otvara, navode i nekoliko konkretnih primera.

Osim smanjenja bezbednosnih rizika, uštede vremena i manje potrebe za radnom snagom zbog automatskog kvačenja i otkvačivanja sa centralnog mesta iz same lokomotive, postoje i mnoge druge prednosti koje omogućavaju električni i informacioni vodovi DAC.

– Na primer, ugradnjom elektropneumatske kočnice na teretna kola znatno bi se smanjilo vreme kočenja i otkočivanja, zaustavni put i rizici od oštećenja kotrljajnih površina točkova. Ugradnja GPS-a, parkirnih kočnica i raznih senzora u zavisnosti od željenih informacija o kolima, omogućila bi mašinovođi mnoštvo korisnih informacija i mogućnosti rukovanja na daljinu. Mogle bi se aktivirati parkirne kočnice pojedinih kola, isključiti pojedine kočnice na kolima u slučaju potrebe, reagovati u slučaju pregrejanosti osovinskih ležišta, dobijati informacije o menjačima, vrsti i sili kočenja i još mnogo toga.

Sve ovo povećava bezbednost železničkog saobraćaja, smanjuje rizike od oštećenja kola i tovara i smanjuje potrebe za angažovanjem radne snage, zaključuju iz Srbija Karga.

Veliko testiranje širom Evrope

Zajedničko preduzeće za evropsku železnicu (The Europe’s Rail Joint Undertaking – EU Rail) objavilo je početkom godine da je u planu velika faza testiranja tehnologije širom kontinenta i pozvalo industriju železničkog teretnog saobraćaja, njene klijente i sve zainteresovane da učestvuju. U ovoj prvoj fazi kompanije su mogle da iskažu preliminarno interesovanje, neformalno, bez ikakvih obaveza. Kako su iz EU Rail rekli za PlutonLogistis, skoro 50 učesnika potvrdilo je spremnost da bude deo inicijative.

Foto: MichaelGaida/pixabay.com

Najviše je železničkih preduzeća, među kojima su DB Cargo, Rail Cargo Group, PKP Cargo International, EP Cargo, RheinCarho, CargoNet, Rail Logistics Europe, CFL Cargo, Kombiverkehr, Slovenačke železnice, WLE, Freightliner PL, NRail, Mercitalia Intermodal… Kada je reč o vlasnicima vozila (vagona i lokomotiva), tu su Railpoool, Budamar Logistics, GATX, Wascosa, NorthRail… Među klijentima, izdavajaju se BASF, OMV… Tu su i drugi zainteresovani igrači: RailClinic, KnorrBremse, Voith, RWE, Vlada Švedske itd. Sledeći korak je raspisivanje zvaničnog poziva, koje se očekuje na jesen.

Cilj predviđenog testiranja u različitim evropskim regionima jeste da se dokaže funkcionalnost, pouzdanost, dostupnost, performanse i dodatna vrednost DAC-a u stvarnom radu, poručili su iz EU Rail.

Ko će to sve da plati?

Međutim, nije tajna da je da je dobar deo industrije i dalje na distanci. U neformalnom razgovoru, predstavnici špeditera potvrdili su nam da su mnogi železnički operateri s kojima sarađuju u Italiji i Austriji „još uvek prilično skeptični prema ovom novom načinu spajanja i radije čekaju evoluciju pre nego što i sami primene takav način rada“.

Razlog tome je činjenica da usvajanje DAC tehnologije nije bez izazova. Ona zahteva značajna ulaganja u nadogradnju infrastrukture i modernizaciju flote, u situaciji kada evropskoj železnici baš i ne cvetaju ruže. Obezbeđivanje kompatibilnosti sa postojećim voznim parkom, standardizacija u različitim mrežama i dostupnost kadra obučenog za njenu upotrebu, ključne su prepreke koje se moraju rešiti za široku primenu. Osim toga, postavlja se pitanje ko će snositi troškove uvođenja nove tehnologije, u kom roku bi se investicija isplatila i kako bi sve ovo uticalo na cene železničkog prevoza.

„Ako bi samo pojedinačna železnička preduzeća bila odgovorna za finansiranje, onda bi to bilo zaista problematično i ne bi poboljšalo njihovu situaciju na tržištu“, rekao je početkom godine u intervjuu za portal PlutonLogistics, generalni direktor kompanije METRANS Peter Kiss.

– Uopšteno govoreći, DAC je rešenje za budućnost, ali po mom mišljenju pravi put jeste implementacija korak po korak i to tamo gde to ima smislila, gde bi sistem mogao da bude od pomoći.

Najveće prepreke u implementaciji DAC sistema mogle bi biti eventualno visoka cena i tranzitni period prelaska sa klasičnih kvačila na DAC, kažu u preduzeću Srbija Kargo.

– S obzirom na veliki broj teretnih kola i lokomotiva u Evropi, prelazak na novi sistem zahteva značajna finansijska ulaganja i logističke napore. Visoka cena može biti problem zbog troškova istraživanja i razvoja, proizvodnje, instalacije i obuke osoblja za rukovanje novim sistemom. Takođe, potreban je period tranzicije tokom kojeg će se paralelno koristiti i klasična i digitalna kvačila, što može dodatno povećati složenost operacija i zahteve za održavanjem – smatraju.

Foto:
music4life/pixabay.com

Početkom jula nekoliko železničkih udruženja iz Nemačke i Istočne Evrope potpisalo je i memorandum kojim se zalažu da uvođenje DAC bude opciono. Oni su Evropskoj komisiji uručili dokument u kome su izneli sumnje u pogledu poslovnog razloga za implementaciju DAC-a širom Evropske unije (EU).

Iako su prednosti DAC-a očigledne, uključujući povećanu sigurnost, efikasnost i smanjenje radne snage, potrebno je pažljivo planirati prelazak kako bi se minimizirali troškovi i ometanja u operacijama. To uključuje strategiju postepenog uvođenja, subvencije ili finansijsku podršku za operatere, kao i razvoj infrastrukture koja podržava oba sistema tokom tranzicionog perioda, smatraju upućeni.

A gde je Srbija?

Na pitanje kakav je potencijal primene ove tehnologije u našoj zemlji, iz Srbija Karga kažu:

– Potencijali za razvoj i unapređenje su veliki, a naš cilj je da budemo konkurentni i pratimo najnovije tehnološke trendove u železničkom saobraćaju u Evropi. DAC predstavlja inovaciju koja obećava brojne prednosti, ali trenutno se još uvek nalazi u fazi ispitivanja i usavršavanja. Zbog toga je teško precizno odrediti kada će početi serijska proizvodnja i implementacija u svakodnevni rad. Ipak, posvećeni smo praćenju razvoja ovog sistema i planiramo da budemo među prvima koji će usvojiti ovu tehnologiju čim postane dostupna.

Naslovna foto: YouTube/PrintScreen, DAC4EU

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.