U Makišu počinju pripreme za gradnju jedinstvenog dispečerskog centra srpskih železnica

Jedinstveni dispečerski centar (JDC), jedan od najvažnijih projekata na srpskim železnicama, koji će objediniti funkcije četiri regionalna centra (u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Užicu), nalaziće se u železničkoj stanici Beograd ranžirna u Makišu i biće izgrađen u objektu u kojem se sada nalazi Telekomanda.

Pripreme za početak radova su u toku, a dispečerski centar treba da bude završen do kraja 2025. godine, ističu za Politiku u Infrastrukturi železnice Srbije. Izvođač radova je kompanija RŽD International, a vrednost posla iznosi 114,78 miliona evra. Finansiranje je obezbeđeno iz novog ruskog kredita za modernizaciju srpskih železnica ukupne vrednosti 230 miliona evra, uključujući i učešće iz budžeta Srbije.

– Reč je o modernom dispečerskom centru sa sistemima za upravljanje i kontrolu železničkog saobraćaja. Centar će omogućiti podizanje nivoa bezbednosti železničkog saobraćaja na najviši nivo, efikasnije upravljanje saobraćajem na srpskim prugama, kao i optimalnu iskorišćenost infrastrukturnih kapaciteta za potrebe teretnog i putničkog saobraćaja – navode u Infrastrukturi.

Podsećaju i da je pripremama za početak radova prethodila izrada projekata koji su zajedno uradili Saobraćajni institut CIP i projektantska kuća Ruskih državnih železnica NIAS, na osnovu projektnog zadatka Infrastrukture železnice.

– Radovi u ovom objektu obavljaće se fazno, kako bi Telekomanda u Makišu tokom radova ostala u funkciji. S obzirom na to da je reč o objektu izgrađenom pre skoro pola veka, zgrada Telekomande biće potpuno obnovljena, pa će tako biti rekonstruisano oko 4.000 kvadrata prostora, uređeno oko 2.200 kvadrata fasade, zamenjeni krov, prozori i vrata, instalacije, transformatori, klimatizacija, sistem za gašenje požara, ali i uređeno oko 4.500 kvadrata prostora oko samog objekta – nabrajaju u Infrastrukturi.

Izgradnja JDC zahtevaće upošljavanje najstručnijih i mladih kadrova, uz permanentno obrazovanje i usavršavanje zaposlenih. Kada i najveći broj novih pruga bude završen i priključen na ovaj sistem, a to se očekuje u narednih pet-šest godina, srpske pruge biće u rangu sa razvijenim evropskim železnicama, dodaju u Infrastrukturi.

Inače, jedinstveni dispečerski centar obuhvatiće sve pruge kojima trenutno upravlja Infrastruktura železnice, kao i buduću prugu za velike brzine između Beograda i Subotice.

JDC će omogućiti automatsku kontrolu železničkih vozila u saobraćaju, kao i trenutni prenos dodatnih informacija od značaja za bezbednost saobraćaja, kao što su deformacije šina, kretanje i pozicije vozova, odroni, krađe ili neovlašćena kretanja u zoni pruge.

Postojeći sistem za upravljanje železnicom tehnološki zastareo

Dispečersko upravljanje saobraćajem vozova u Srbiji danas se odvija kroz tri centra za daljinsko upravljanje (Topčider, Niš, Novi Sad) i tri telekomandna centra (Makiš, Požega, Niš), koji su u funkciji već više decenija. Postojeći sistem za upravljanje železničkim saobraćajem izgrađen je u najvećoj meri pre tri-četiri decenije i tehnološki je zastareo, raznovrstan po tipu telekomunikacionih i signalno-sigurnosnih uređaja, razjedinjen i u tehničko-tehnološkom smislu teško zadovoljava potrebe i postojećeg saobraćaja. Ne može ni da odgovori zahtevima modernizovane infrastrukture i brzih pruga za 200 kilometara na sat.

Izvor: Politika 
Foto: Pixabay, ilustracija