Železničari iz Srbije isprobali i superbrzi voz: Maglev „leti“ 300 kilometara na sat

Dvadesetak stručnjaka iz srpskih železničkih kompanija boravilo je prošlog meseca u Kini, gde su se usavršavali u oblasti izgradnje, održavanja i upravljanja brzom prugom. Organizator studijskog putovanja bile su Kineske železnice, koje grade brzu prugu Beograd-Budimpešta.

U okviru stručnog usavršavanja koje su organizovali predstavnici Kineskih železnica i drugih kineskih kompanija, železničari iz Srbije upoznali su se sa vrhunskim tehnologijama i svim inovacijama u železničkom saobraćaju. Obuka je obuhvatala tri modula – železnička tehnika i građevinska tehnologija, tehnologija upravljanja železnicom i tehnologija održavanja železnice.

Učesnici seminara imali su priliku da iskuse i vožnju HSR (High speed rail) vozovima za brzine preko 300 km/h sa kratkotrajnim stajanjem u većim stanicama, kao i vožnju vozom Maglev koji koristi magnetne levitacije za kretanje i saobraća u Šangaju između aerodroma i železničke stanice, čije je rastojanje 30 kilometara. Brzina koju su dostigli prilikom putovanja bila je 301 km/h i putovanje je trajalo oko osam minuta.

Delegacija preduzeća Infrastruktura železnice Srbije, koju su činili zaposleni iz saobraćajnih, elektrotehničkih, građevinskih poslova i informacionih tehnologija, imala je priliku da, na poziv kineske železnice kompanije CRIC u organizaciji kompanije China Railway Signal & Communication Shanghai Engineering Bureau Group Co. Ltd. (CRSC), poseti mnogobrojne kompanije i učestvuje u projektovanju i izvođenju radova, kao i da prisustvuje seminaru posvećenom izgradnji, eksploataciji i održavanju brzih železnica za brzine preko 300 km/h. Neke od ovih tehnologija već se primenjuju na gradnji pruge za velike brzine Beograd-Budimpešta.

Kompanija CRSC je provajder železničke signalne i komunikacione tehnologije, opreme i usluga, jedan od najvećih u Kini. Bave se projektovanjem, proizvodnjom i implementacijom sistema vezanih za automatsku kontrolu vozova na međugradskim i gradskim železnicama.

Železnički stručnjaci iz Srbije su, tokom tronedeljnog boravka na relaciji Peking-Sudžou-Šangaj, imali priliku da se upoznaju sa radom kineskih železnica, ali i sa najnovijim dostignućima u svim drugima oblastima, koje su povezane sa unapređenjem železničke infrastrukture.

Osim mnogorojnih predavanja, koje su održali eminentni predstavnici kineskih železnica, kao i profesori univerziteta, učesnici seminara imali su priliku da posete i kineske kompanije, fabrike i specijalizovane laboratorije sa simulatorima i na taj način se i u praksi upoznaju sa najsavremenijim svetskim tehnologijama u razvoju železnice.

Izvor/foto: Infrastruktura železnice Srbije