Trka aerodroma za prestiž u kargo saobraćaju – Budimpešta i Cirih obaraju rekorde

Austrijski aerodromi su pod sve većim pritiskom konkurencije iz susednih zemalja. Aerodromi u Beču (VIE), Lincu (LNZ), Salcburgu (SZG) i Gracu (GRZ) prošle godine zabeležili su pad obima saobraćaja. Tome je najviše doprineo značajan razvoj kargo saobraćaja na konkurentskim aerodromima u Cirihu, Minhenu, kao i na čvorištu u Budimpešti, piše transportjournal.

Na bečkom Švehatu, najvećem austrijskom aerodromu, prošle godine je pretovareno više od 251.000 tona tereta, ali je to bilo 4% manje u odnosu na 2021. godinu.

Avio-prevoz na aerodromu Linc Horšing sa 55.000 tona tereta beleži još veći pad od gotovo 11%. LNZ je poslednjih godina izgradio jaku tržišnu poziciju i ostaje vodeći pokrajinski aerodrom u Austriji. To je ujedno i jedini aerodrom u zemlji na kojem se mogu prevoziti životinje. Ova vazdušna luka ima velike koristi od značajnih kapaciteta kojima upravljaju DHL Express i Turkish Cargo, ali i od razvijene privrede u Gornjoj Austriji. Na aerodromu u Gracu Thalerhof, kargo sektor je prošle godine zabeležio smanjenje od 14%.

Početkom marta su pokrenute RFS operacije pet puta nedeljno na relaciji Beč-Grac-Ljubljana-Grac-Beč, a u budućnosti će se povezati i sa Zagrebom.

Ranije ove godine, čvorište je takođe pokrenulo sektor koji je usmeren upravo na razvoj kargo-poslovanja. Njihov cilj je promovisanje veza između zemaljskog operatera Swissport Cargo Services, kompanije koja upravlja aerodromom i transportne industrije. SZG je najmanji aerodrom u Austriji u smislu kargo-transporta, a na njemu je prošle godine pretovareno 9.900 tona tereta.

Konkurencija u Budimpešti i Cirihu obara rekorde

S druge strane, aerodromi u „komšiluku“, u Minhenu (MUC), Budimpešti (BUD) i Cirihu (ZRH) beleže rast saobraćaja. BUD je pokazao svoj moćan profil postajući čvorište za vazdušni transport za istočnu Evropu, a ukupno je prošle godine prevezeno 194.000 tona tereta, što je skoro 6% više nego 2021. godine i čak 42% više u odnosu na 2019. godinu, pre pandemije.

Portparol aerodroma Jozsef Kossuth rekao je ITJ da je mađarski aerodrom ovim rezultatom uspeo da obori sve prethodne rekorde.

BUD ima koristi od operacija kineskog internet giganta Alibabe, koji je odabrao mađarsku prestonicu za svoje drugo evropsko čvorište, posle belgijskog Liježa, i preko koje isporučuje hiljade paketa svakog meseca.

Cargo City čvorište se dalje proširuje kako bi se promovisao rast. U toku je izgradnja 6.500 m2 površine u halama, kao i 1.500 m2 dodatnih kancelarijskih objekata, kao i centar za zbrinjavanje životinja. BUD je zacrtao kapacitet od 300.000 tona godišnje.

Avio-prevoz je, takođe, porastao na nemačkom aerodromu MUC prošle godine, dostigavši neverovatnih 259.000 t (+55%). Tome su doprinele nove avio-kompanije, kao što je Eva Air sa Tajvana. DHL Express se takođe širi na ovoj lokaciji, ulažući 100 miliona evra u novi kargo projekat.

ZRH je takođe bio u usponu, sa 422.000 tona, odnosno 7% više nego u prethodnoj godini, iako Betina Kunc, portparolka Flughafen Zurich AG napominje da to nije tipičan teretni aerodrom, jer na njemu važi jedna od najstrožih zabrana noćnih letova u poređenju sa sličnim aerodromima u Evropi.

Foto: Pixabay.com/b1-foto