Kolone do 70 kilometara – I dalje bez rešenja za Brener, prevoznici traže da se EU uključi

Tokom sastanka Saveta za transport, telekomunikacije i energetiku u Luksemburgu održanog početkom juna, ministri saobraćaja zemalja Evropske unije raspravljali su o slobodnom kretanju robe duž prevoja Brener, ključnog dela jedne od najtranzitnijih ruta u EU. Međunarodna unija drumskih transportera (IRU) pozdravila je napore nemačkih i italijanskih ministara saobraćaja da skrenu pažnju kolegama iz drugih država na ovo pitanje i podignu temu na nivo EU, ali i upozorila da rešenje i dalje izmiče.

Tokom protekle decenije, prevoznici su zbog situacije na Breneru suočeni sa velikim izazovima. Činjenica da je Austrija nametnula kvantitativna ograničenja na drumski teretni transport izazvala je nepotrebne i teške poremećaje, smatra IRU.

I Nemačka i Italija su tokom sastanka istakle da je trenutna situacija neodrživa i da dovodi do formiranja dugih redova na granici. Što je još važnije, naglasili su da princip slobodnog kretanja treba da se čuva.

IRU ceni podršku koju su ministri saobraćaja Bugarske, Češke, Litvanije, Holandije i Rumunije pokazali u poštovanju slobode kretanja širom EU. Ovo pokazuje da je prolaz Brener evropsko pitanje, koje utiče na odvijanje trgovine širom regiona.

Raluca Marijan, predstavnica IRU pri telima Evropske unije, izjavila je da Austrija nije pokazala nikakvu stvarnu volju da reši pitanje Brenera, koje se odugovlači godinama.

– Stalno slušamo da su železnički i kombinovani transport rešenje. Ali, kao što je vreme pokazalo, samo železnica ne može da primi količinu robe koja prolazi preko prevoja Brener. Potrebna su oba vida saobraćaja i njihove kombinacije. Zabrana vožnje izaziva velike gužve – redovi dostižu 70 kilometara, a bliži se letnji raspust. Ovo je neprihvatljiva situacija, a o emisiji CO₂ da i ne govorimo. Može se zamisliti katastrofalan uticaj kamiona koji satima mile, što stav Austrije čini još težim za razumevanje – naglašava Marijan.

Ona je istakla da IRU ceni napore evropske komesarke Adine Valean da dovede države članice za sto kako bi poboljšale održivost prelaza Brener uz očuvanje slobodnog kretanja robe. Dodala je da Evropska komisija treba da iskoristi sva pravna sredstva koja su joj na raspolaganju da reši situaciju i istakla da diskusije možda neće biti dovoljne.

IRU je više puta apelovala na kreatore politike EU, kao nacionalne vlasti da brzo deluju i obezbede da se roba neometano kreće kroz jednu od najvažnijih tranzitnih tačaka u Evropskoj uniji, preko koje se beleži prolaz oko 7.000 kamiona dnevno.

Austrijska ministarka za mobilnost Leonore Gevesler potvrdila je da je 2,5 miliona kamiona prošlo preko prevoja Brener u 2022. godini. Ovako veliki obim tranzita zahteva brzo rešenje, kako bi se olakšao tranzit teretnih vozila širom Austrije, Nemačke i Italije.

Ograničavanje slobodnog kretanja robe unutar EU ima veoma negativan uticaj na funkcionisanje unutrašnjeg tržišta, kao i, u slučaju Brener, na napore za smanjenje emisija i poboljšanje kvaliteta vazduha.

Autoput Brener vodi od Insbruka u Austriji do Modene u Italiji, a najznačajniji je i geografski najkomplikovaniji deo evropske rute od Mihena u Bavarskoj do Modene. Vodi preko prevoja i graničnog prelaza Brener na nadmorskoj visini od 1.370 metara, koji je najniži u Alpima. Ko sa severa Evrope hoće na jug – koristi ovaj put. Preko Brenera se, naročito u letnjim mesecima i u vreme godišnjih odmora, preko Brenera kreću nepregledne kolone vozila, zbog čega često dolazi do kolapsa u saobraćaju.

Izvor: IRU

Foto: Pixabay.com/Tibor Pelikan