Međunarodni transport u 2022. – Kabotaža u EU pala za skoro 9%

Međunarodni transport tokom prošle godine beleži blagi rast, ali je u istom periodu došlo do pada kabotaže od 8,9%, pokazuju najnoviji podaci evropske statističke agencije Eurostat. Posle izvesne nestabilnosti u prvom i drugom kvartalu 2020. zbog ograničenja vezanih za kovid, tokom 2021. i 2022. godine drumski teretni transport ne samo da se oporavio, već je pokazao i povećanje u poređenju sa godinama pre 2020.

Ukupan drumski teretni transport u EU je zabeležio veći učinak u prvom kvartalu 2022. godine u poređenju sa istim kvartalom prethodne godine (+2,6%), ali je blagi pad tokom naredna tri kvartala (od -0,6%, -0,5% i -1,6%, respektivno), doprineo da ukupan transport zapravo ostvari isti ukupan učinak kao i 2021. godine sa 1.920 milijardi tona-kilometara.

Izvor: Eurostat

Roba iz grupe „prehrambeni proizvodi, pića i duvan“ nastavila je da dominira u drumskom teretnom transportu, čineći 317 milijardi tkm, odnosno oko 16,6% ukupnih tkm. Zajedno sa robom u kategoriji „poljoprivredni proizvodi“, predstavlja više od jedne četvrtine ukupnog drumskog transporta u tkm.

U odnosu na prethodnu godinu primetan je porast u grupi „oprema i materijal koji se koristi u transportu robe“ (+7,4%) i „pošta, paketi“ (+4,7%). U međuvremenu, pad je zabeležen za u sektoru prevoza roba u kategorijama „nameštaj“ (-6,2%), „hemikalije, hemijski proizvodi i veštačka vlakna“ (-6,1%) i „drvo i proizvodi od drveta i plute“ (-5,3%).

Analiza po vrsti operacija pokazuje da je u 2022. učinak međunarodnog transporta (u tkm) povećan za 1,0% u poređenju sa 2021. godinom, te da ova kategorija predstavlja jednu četvrtinu (25,4%) ukupnog drumskog teretnog transporta u EU. Od 2021. godine ova vrsta operacija je zabeležila snažan porast u poređenju sa prethodnim godinama. Ostale tri vrste operacija: kabotažni transport (-8,9%), domaći transport i unakrsna trgovina (oboje -0,1%), zabeležile su pad performansi u 2022. godini, navodi Eurostat.

Ključni faktori uticaja prošle godine su bili rat u Ukrajini, koji je uticao na dostupnost vozača i poskupljenje goriva. Nove odredbe Paketa mobilnosti, posebno pravila koja zahtevaju da se kamioni i njihovi vozači češće vraćaju u bazu, takođe mogu imati uticaja na ostvarene rezultate.

Izvor: Eurostat

Eurostat je, takođe, objavio tabelu koja ilustruje u kojoj meri su Švajcarska, Norveška i Ujedinjeno Kraljevstvo bili važni trgovinski partneri. Tri glavna toka, u smislu prevezenih tona, bila su između Švajcarske i Nemačke (17,6% ukupne tonaže drumskog transporta u EU/van EU), a zatim sledi tok između Norveške i Švedske (11,4%) i tok između Švajcarske i Francuske (7,3%).

Naslovna foto: Pixabay/hpgruesen