Muehlbauer počeo gradnju fabrike u Staroj Pazovi – Praviće mašine za proizvodnju baterija i gorivih ćelija

U Staroj Pazovi biće izgrađena još jedna fabrika nemačke kompanije Muehlbauer. Kamen temeljac novog pogona u severnom delu Istočne radne zone u četvrtak su položili predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik kompanije Muehlbauer Holding Jozef Milbauer i ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad.

Muehlbauer Grupa je jedan od globalnih lidera, tehnološki partner i investitor u oblasti biometrijskih dokumenata, tehnoloških rešenja i pregleda kovanica i banknota RFID-tehnologijom, industrije poluprovodnika i preciznih delova.

Kompaniju je osnovao 1981. godine u Rodingu u Bavarskoj Jozef Milbauer, a u njoj je zaposleno gotovo 5.000 radnika, od kojih više od 1.500 inženjera različitih profila. Oni rade u sedam tehnoloških centara i više od 35 predstavništava na svim kontinentima.

Prve investicije kompanije Muehlbauer u Srbiji započele su 2012. godine izgradnjom postojeće zgrade tehnološkog parka koji trenutno zapošljava oko 250 pretežno visokoobrazovanih radnika. U planu je i treći tehnološki park kojim bi ukupan broj zaposlenih premašio 800 u narednih nekoliko godina.

Predsednik Vučić je na ceremoniji u Staroj Pazovi istakao da je reč o veoma značajnoj investiciji nemačkog tehnološkog giganta koji će u Srbiji „razvijati novu tehnologiju koju nema niko u svetu“. Rekao je da je reč o gorivnim ćelijama i istakao da ta kompanija „proizvodi čipove za Ilona Maska“ i druge poznate kompanije u svetu.

Predsednik je dodao da je nova investicija Muehlbauer-a vredna trideset miliona evra i da će tu biti zaposleno 150 radnika koji će imati prosečnu platu 900 evra. Podsetio je i da je Nemačka naš prvi spoljnotrgovinski partner, kao i da je 14% ukupne razmene roba koje imamo – razmena sa Nemačkom. Naveo je da više od 80.000 ljudi danas radi u nemačkim kompanijama u Srbiji.

U pogonu u Staroj Pazovi planirana je i proizvodnja mašina za proizvodnju baterija i gorivnih ćelija, ali i kompletnih proizvodnih linija. Tehnološki proces se zasniva na sklapanju i montaži pojedinih delova (modula) u jednu kompletnu proizvodnu liniju, manuelnim radom zaposlenih uz korišćenje samo ručnog alata. Nova fabrika biće izgrađena na površini od 12.000 metara kvadratnih u tri etaže. Predviđenom dinamikom radova u planu je da objekat bude gotov početkom 2025. godine.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay/ilustracija