„Bekstvo“ iz Azije u Poljsku – Svetski proizvođači o promeni lokacija fabrika

Poljska je jedna od zemalja koja ima koristi od činjenice da su brojni izvori snabdevanja i proizvodni pogoni premešteni „bliže kući“, navodi se u najnovijoj studiji Rojtersa (Reuters) „Generacijska promena u izvorima snabdevanja“ i kompanije Maersk. Poljska zauzima četvrto mesto među omiljenim lokacijama širom sveta i na vrhu je liste kod evropskih ispitanika.

Izveštaj pokazuje da je 67% globalnih trgovaca na malo i proizvodnih kompanija premestilo svoje izvore materijala i komponenti, zbog redovnih poremećaja u lancu snabdevanja poslednjih godina.

Osim toga, 58% kompanija koje su morale da uvedu promene kod nekih od postojećih izvora snabdevanja, reklo je da će dati prioritet daljim koracima ove vrste, dok 37% ispitanih planira da prebaci proizvodnju iz Azije.

Ovi planovi nisu posebno iznenađujući s obzirom na to da 76% ispitanika ne očekuje normalizaciju lanca snabdevanja u roku od 12 meseci, od trećeg kvartala 2022.

Izveštaj dolazi nakon analize ankete sprovedene među 368 profesionalaca u lancu snabdevanja.

Poremećaji u lancima snabdevanja usled pandemije COVID-19, a zatim i kao posledica rata u Ukrajini, primorali su kompanije da traže dobavljače i proizvođače blizu svog domaćeg tržišta. Neophodno je da zemlje u kojima se nalaze imaju i kvalifikovanu radnu snagu, stabilno političko okruženje i dobru infrastrukturu.

Poljska je jedna od država koja može imati koristi od ovog trenda, smatraju analitičari. 13% ispitanih koji su upitani o najatraktivnijim lokacijama za preseljenje proizvodnje i izvora snabdevanja širom sveta, izabralo je Poljsku. Ta zemlja se nalazi na četvrtom mestu među omiljenim lokacijama iza Indije, Vijetnama i Nemačke.

Poljska je još bolja kada je u pitanju mišljenje evropskih kompanija. Anketirane kompanije iz Evrope navode Poljsku i Nemačku kao najatraktivnije izvore snabdevanja i alternativne lokacije za prethodne fabrike iz daleke Azije. Ove dve zemlje je u skladu sa tim imenovalo 23,3%, odnosno 19,5% učesnika ankete.

Ovde treba naglasiti da je četvrtina ispitanika sa Starog kontinenta nameravala da prebaci snabdevanje u zemlje koje su krajnja tržišta.

Slični zaključci o reshoringu mogu se naći u drugom izveštaju citiranom u analizi Rojtersa. Prema studiji konsultantske kuće BCI Global, 62% evropskih i američkih kompanija preseliće deo proizvodnje u drugu zemlju. Međutim, ovo se odnosi samo na određene proizvodne oblasti ili najkritičnije elemente. Samo jedna od pet kompanija želi u potpunosti da odustane od azijskih fabrika, prenosi trans.info.

Za potpune rezultate ankete i detaljnu analizu, preuzmite kompletnu Belu knjigu besplatno OVDE.