Koje osobine kompanije cene kod mladih kandidata, šta pitaju na razgovoru za posao i gde naći praksu?
Inženjer logistike budućnosti treba da bude svestran, ambiciozan, motivisan i dobro obučen za rad sa ljudima. Istovremeno, on mora da prati aktuelne tehnološke inovacije i trendove i da u svakom trenutku bude informisan, zaključak je tribine održane u okviru Dana karijere na Odseku Visoka ICT škola u Beogradu.
Tradicionalni događaj Carrer Day organizovan je u četvrtak, 9. maja. Kako je jedan od studijskih programa ove visokoškolske ustanove i Poštanski saobraćaj i logistika, među učesnicima našle su se i kompanije koje se bave dostavom pošiljki i kurirskim uslugama, dobavljači rešenja za upravljanje procesima u skladištu itd.
Osim uobičajenog predstavljanja putem info-pultova („Meet and greet“), predstavnicima kompanija na raspolaganju je bila mogućnost i da održe kratko stručno predavanje. Na kraju događaja, organizovana je i tribina posvećena upravo logistici, a učesnici su se potrudili da daju odgovore na neka od najvažnijih važnih pitanja za mlade stručnjake: Kako u praksi izgledaju razgovori za posao u kompanijama, na čemu je fokus HR-a prilikom selekcije kandidata i koja pitanja i zadatke mogu da očekuju diplomci? Zbog čega je važno sticanje iskustva kroz prakse i dualno obrazovanje? U kojim pravcima će se razvijati logistika budućnosti i koje veštine će biti najvažnije za logističare?
Predstavnici kompanija D-Express i BexExpress kroz dinamičan i neposredan razgovor sa studentima i profesorima studijskog programa Poštanski saobraćaj i logistika, izneli su na tribini svoje viđenje i iskustva o ovim temama.
Zajednički utisak koji su najpre podelili, jeste da su događaji poput Dana karijere od izuzetnog značaja – kao deo nastojanja da se mladi još za vreme studija uključe u realne tokove. Na taj način, sa jedne strane dobijaju „bod više“ kod budućih poslodavaca, a sa druge – mogućnost da shvate šta oni sami žele od svoje karijere.
– Jedan od najvećih problema sa kojima se studenti susretnu je da kada završite fakultet, vi zapravo ne znate na koju stranu da krenete, kako da se predstavite i kojim koracima da idete – istakla je Ksenija Đokić iz HR sektora kompanije BexExpress.
– Po mom mišljenju, odlično je da već dok ste student – na drugoj, trećoj, četvrtoj godini studija – gledate gde bi mogli koje iskustvo da ugrabite, u koji projekat da se uključite i na koji način da doprinesete svom znanju, kako bi vas i kompanije kasnije bolje rangirale. I sama sam na četvrtoj godini studija, iako kod nas praksa nije bila obavezna, bila veoma uporna da me prime u jednu veliku farmaceutsku kuću u u sektor za talente, na praksu od nekoliko meseci.
Njen kolega Aleksa Milovanović iz sektora za logistiku istakao je da se već tokom treće godine studija zaposlio u multinacionalnom trgovinskom lancu, te da mu je ovaj posao pomogao u kasnijim koracima.
– Pomoglo mi je u boljem sagledavanju toga šta je jedan veliki sistem, a šta je zapravo logistika, kako sve funkcioniše, jer teorija je jedno, a praksa drugo. U teoriji je sve pravolinijski, dok u praksi često imate veliki broj „krivina“ koje morate da savladate.
Govoreći o konkretnom selektovanju kandidata-početnika u kompaniji BexExpress, odnosno tipičnim pitanjima koja im postavlja tokom razgovora za posao, Ksenija je istakla nekoliko primera.
– S obzirom na to da nemate iskustva na koje biste se osvrnuli, ja postavim pitanja o nečemu sa čim biste se mogli susresti,a da možete da mi date odgovor. Na taj način mogu da zaključim kako razmišljate i da pravim selekciju prema tome ko se bolje snalazi u datim situacijama. Ako govorimo o konkretnim primerima, ukoliko je logistika u pitanju, uvek spremamo neki mali test, na primer da se izračuna potrošnja goriva u Excel tabeli, da se primene određene funkcije. U igri mogu biti i neka pitanja gde je potreban konkretan odgovor – da li je, recimo, u nekom slučaju dozvoljeno otvaranje paketa itd. Sve zavisi od toga za koji posao konkurišete, ali naravno, najvažnije je da se vidi kako kandidat razmišlja.
Jovana Birač iz HR sektora kompanije D-Express naglasila je da njena kompanija često daje prednost i kandidatima koji su na početku karijere, iako je potreban veći trud i zalaganje starijih kolega kako bi ih uveli u posao.
– Šta je to što je važno kod mladih kandidata na početku karijere koji tek dolaze da rade kod nas? Želje, cilj i ambicija za napredovanjem. Ukoliko poseduje te osobine, nezavisno od toga za koji poziciju je aplicirao, sutra će biti i te kako dobar kadar.
Na pitanje na kojim pozicijima u kompaniji D-Express mogu da rade studenti koji su završili SP PLS, Jovana je pojasnila da nema ograničenja.
– U svim sektorima – prodaja, informacije, logistika… Kada je reč o karijernoj putanji, nove kolege obično krenu od nekih nižih pozicija, kao što su dispečeri, administratori logistike, operateri kol centra. Šta je sledeći korak: rad s ljudima je ključan. Gotovo svi prođu sektor reklamacija, sektor šteta, prodaje itd., gde imaju prilike da razvijaju svoje komunikacijske veštine.
Jovana je naglasila i kako smatra da su dobre organizacione sposobnosti presudne.
– Koliko god mi sve isplanirali unapred i imali neki svoj plan, logistika je dinamična, nepredvidiva, doslovno sve može da se promeni u sekundi. Ukoliko procesom ne rukovodi neko ko ima dobre organizacione veštine, sve „pada u vodu“.
Ksenija Đokić istakla je da, po njenom mišljenju, prakse i početne pozicije zapravo i služe tome da pronađete idealno mesto za sebe.
– Nije važno samo da li ste dobri za kompaniju u određenom sektoru, već da li ste i vi sami zadovoljni tu gde radite. Nego karijeru započne u jednom sektoru, potom pređe u drugi ili treći i tek nakon tog iskustva vidi gde je pravo mesto za njega.
Na pitanje koja znanja, odnosno karakteristike, bi trebalo da poseduje inženjer logistike budućnosti, Aleksa je odgovorio kako je najvažnje da logističar bude – svestran.
– Treba da poseduje ambiciju, želju da napreduje, da ima motivaciju, razumevanje inovativnih tehnologija, kao i razumevanja značaja upravljanje podacima: kako da od nečega napravite nešto, da među brojkama nađete neko rešenje. Logističar treba da bude svestran, treba da ima širok spektar znanja i da bude multidiciplinarna ličnost.
Aleksa je kroz kratku prezentaciju predstavio i rad BexExpress-a kao i različite inovativne projekte koje realizuju, a koji mladima mogu ukazati da je reč o društveno odgovornoj kompaniji, koja ima viziju za budućnost: upotrebu zelene flote, odnosno električnih vozila, planove za kupovinu električnih tegljača, solarne krovove na BexExpress logističkim centrima itd.
Na SP Poštansko-logistički sistemi, inače, već dve godine primenjuje se dualni model studiranja, te tako akademci aktivno uče kroz rad u preduzeću Pošta Srbije. Učesnici tribine pozdravili su dualni model ocenivši ga kao veoma koristan. Profesori SP PLS otkrili su da su vođeni bilateralni razgovori, te da postoji prostor da se u perspektivi i druge kompanije uključe u program dualnog studiranja.
Uz BexExpress i D-Express, na Danu karijere putem štandova predstavile su se i druge kompanije, među kojima Scharck Technik, 30hills, Cycle, Orion, Levi9… Portal PlutonLogistics i ovoga puta bio je medijski partner događaja.
Nakon uspešno održanih predavanja, druženja sa studentima i tribine, događaj je zatvoren okruglim stolom na kome su šefovi studijskih programa i predstavnici nekoliko kompanija sumirali pozitivne utiske sa Dana karijere, a razgovaralo se i na temu „Praksa i zapošljavanje: mogućnosti i izazovi“.