Šta sve treba da znate prilikom uvoza polovnih stvari u Srbiju?

Uvoz polovne robe može biti izazovan zbog roka njene upotrebe koji je mnogo kraći nego kod novih proizvoda, zbog čega su spoljnotrgovinske aktivnosti povezane sa istom, regulisane Zakonom o upravljanju otpadom. U skladu sa njim, Ministarstvo za zaštitu životne sredine propisalo je polovnu/korišćenu robu za koju je neophodno pribaviti dozvolu za uvoz.

Za tržište Balkana najviše se izvoze polovne građevinske i poljoprivredne mašine, ali tu su i druge kategorije poput polovne garderobe.
Kada uvozite polovnu robu iz inostranstva neophodno je da za početak dokažete da je roba u vašem vlasništvu, a sledeći važan kriterijum jeste njena dalja namena.

Uvoz polovnih mašina

Ukoliko je reč o pribavljanju polovne mašine koju ste namenili kao sredstvo za rad u vašem preduzeću, prilikom uvoza uz fakturu prilaže se dokumentacija iz APR-a kao dokaz da se mašina nabavlja za obavljanje osnovne delatnosti (u slučaju poljoprivredne mašine dostavlja se dokaz iz APR-a o postojanju registrovanog poljoprivrednog gazdinstva). Oprema mora biti u ispravnom i funkcionalnom stanju. Ukoliko uvoz neke opreme podleže merama spoljnotrgovinske politike (dozvole, saglasnosti za uvoz), za uvoz je potrebno pribaviti i dozvolu odgovarajućeg Ministarstva ili državne agencije.

Transport mašina je vrlo specifičan. Pored informacija koje smo obradili u pitanju Kako da pravilno zatražite ponudu za transport? biće neophodno da dostavite i dodatne informacije poput toga da li je neophodan bočni utovar, da li su prilikom transporta mašine neophodni španeri, da li mašina u sebi ima ulje itd…

Uvoz robe lošeg kvaliteta je zakonom zabranjen, zato je neophodno obezbediti i dokaz o kvalitetu robe. Veliki deo dobavljača kako bi mogli ponuditi mašine za izvoz, moraju dobiti prolaznu ocenu na testovima kvaliteta velikih kuća poput SGS, Veritas, ili Intertek.

Uvoz polovne garderobe

U Srbiji, Second Hand prodavnice nisu regulisane nikakvim posebnim zakonima o poslovanju, već se vode kao specijalizovane prodavnice za prodaju upotrebljene robe. Uprava za zaštitu životne sredine izdala je poseban akt po kome uvoznici korišćene odeće nisu u obavezi da pribavljaju posebne dozvole za uvoz otpada. Uslov je da je ona klasifikovana, dezinfikovana i ekstrakvaliteta, odnosno „ista kao nova”. Jednako važi i za nešto niži kvalitet garderobe na kojoj, kako navode, može da bude „po koja fleka”. Postoji izuzeće od ovog pravila u slučaju obuće. Upotrebljavanu obuću vlasnik ne može da dezinfikuje i dovede do ekstrakvaliteta. Ona se smatra otpadom i ne može da se uvozi u Srbiju ni za dalju prodaju ni u humanitarne svrhe.

Polovna garderoba kupuje se od veleprodaja, najčešće iz Češke, Slovačke i Nemačke, na kilogram, dok se polovne mašine uvoze iz različitih delova sveta.
Više različitih faktora odrediće šta je idealno transportno rešenje za uvoz vaše polovne robe. Dimenzije, kvantitet, zemlja dobavljača, cenovna i vremenska osetljivost samo su neki od kriterijuma koji utiču na to da li će izbor pasti na solo kamion, zbirnu drumsku liniju ili je pak reč o brodskoj ili avionskoj pošiljci.

Ukoliko vam se opisane procedure čine komplikovanim, kontaktirajte cargo-partner eksperte koji će vas detaljno konsultovati o neophodnim koracima, ali i najoptimalnijim rešenjima za vaš transport.

Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics

Category: Špedicija, transport i logistika
Tags: carinjenje polovne mašine, customs clearance of used machinery, import, import of used goods, import of used machinery, kamionski transport, kargo partner, second hand roba, second-hand clothing, transport mašina, transport of machinery, transport of used goods, transport polovne robe, truck transport, uvoz, uvoz polovne robe, uvoz polovnih mašina, uvoz second hand odeće
Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.