Proširenje graničnog prelaza Kelebija – šta možemo da očekujemo i kada?

Povećanje kapaciteta za teretni saobraćaj jedan je od preduslova za smanjenje gužvi na graničnim prelazima ka zemljama Evropske unije. Uz planiranu rekonstrukciju Horgoša – najopterećenijeg od svih sedam prelaza ka Mađarskoj, mnogo se očekuje i od najava za GP Kelebija, čijim bi se proširenjem, kako PlutonLogistics saznaje, vreme potrebno za kontrolu vozila moglo smanjiti za trećinu.

Dodatni kapaciteti za teretni saobraćaj, kao i neophodnost uspostavljanja „zelenih koridora“ na graničnim prelazima bili su tema i poslednje sednice Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju Srbije i Mađarske, održane početkom marta. Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto u Budimepšti je tada istakao da su carinski organi u stalnom kontaktu, ali i najavio da će se „na graničnom prelazu Horgoš i graničnom prelazu Kelebija uskoro otvoriti dodatni terminal za teretni saobraćaj“.

Uprkos tim optimističnim najavama, zasad i dalje nije izvesno u kom će se tačno vremenskom periodu ova proširenja i realizovati, iako je sigurno da ih transportna industrija sa nestrpljenjem očekuje. Za rekonstrukciju Horgoša, podsetimo, ugovor sa izvođačima potpisan je krajem decembra prošle godine i čeka se početak radova.

Sa druge strane, kada je reč o Kelebiji, izrada planske dokumentacije tek sledi.

GP Kelebija jedan je od najfrekventinijih u Srbiji, a prema podacima za 2021, na ulazu u zemlju je obrađeno ukupno 133.014 tranzitnih deklaracija, od čega najviše srpskih prevoznika (100.841), makedonskih (6.708), mađarskih (6.578).

Kako u Upravi carina navode za naš portal, krajem prošlog meseca u prostorijama Koridora Srbije u Beogradu održan je sastanak na temu projektovanja punog profila autoputa E-75 sa deonicom graničnog prelaza Kelebija – petlja Subotica. Sastanku su, uz predstavnike Uprave carina i Carinarnice Subotica, prisustvovali i predstavnici drugih kompetentih državnih organa i preduzeća uključenih u ovaj projekat: Koridora Srbije, Uprave za urbanizam i Uprave granične policije.

– Na sastanku je otvorena sadržajna diskusija, predočeni su tehnički nacrti i data mišljenja kako bi se došlo do što kvalitetnijeg rešenja i pristupilo izradi planske dokumentacije i ostvarivanju celog projekta – navode u UC.

Predstavnici carinarnice Subotica, odnosno carinske ispostave Kelebija, potvrdili su da pri rekonstrukciji treba koristiti iskustvo proširenja CI Horgoš terminal – u cilju otklanjanja nedostataka i koordinacije radova sa mađarskom stranom, koja takođe planira proširenje svojih graničnih prelaza.

Tada je dogovoreno i da se tokom marta uradi planska dokumentacija i organizuje novi sastanak sa istim učesnicima.

Planirano proširenje bi trebalo da se odnosi i na dodatne saobraćajne kolovozne trake na ulazu i izlazu prelaza Kelebija, dok bi postojeći kružni tok bio zamenjen nekim drugim urbanističkim rešenjem i za taj deo posla nadležno je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Pre pristupanja radovima, predočeno je, neophodno je da se ispuni nekoliko preduslova među kojima je i otkup zemljišta na kojem se planira proširenje kolovozne trake, kao i regulisanje vlasničkih odnosa na prelazu Kelebija-Terminal, jer se on nalazi u privatnom vlasništvu. Sve aktivnosti u vezi sa eksproprijacijom zemljišta i rekonstrukcijom graničnog prelaza su u nadležnosti Direkcije za imovinu Republike Srbije.

Rok početka i završetka realizacije projekta zavisi, između ostalog i od ostvarivanja ovih preduslova, dodaju.

– Proširenjem GP Kelebija, uz ispunjavanje ostalih preduslova u vezi sa brojem zaposlenih itd., teretni saobraćaj bi se, prema mišljenju predstavnika Carinarnice Subotica, mogao značajno rasteretiti. Naime, za trećinu bi se moglo smanjiti vreme koje je sada potrebno za kontrolu vozila – navode iz Uprave carina.

Foto: YouTube/PrintScreen