Stao i uvoz i izvoz – Zbog leda na rekama dnevni gubici oko 50.000 evra

Obustava rečnog saobraćaja zbog ledenog talasa srpskoj ekonomiji nanosi veliku štetu. Procene su da se na dnevnom nivou izgubi oko 50.000 EUR. Led koji je okovao Dunav mogao bi skupo da košta izvoznike žita i uvoznike nafte. Oko 390.000 tona žita u vrednosti od oko 70 mil EUR čeka na isporuku, a proizvođači strahuju da bi im proudžetak hladnog talasa mogao naneti velike gubitke.

Hladno vreme je osim temperature u debeli minus oteralo i srpsku ekonomiju. Zbog ledenog talasa ozbiljno se tresu proizvođači žita, jer njihova roba iz skladišta ne može dalje.

– Postoji realna opasnost da, ako ovo stanje potraje, naši kupci izađu iz svojih ugovora, a mi ostanemo sa neprodatom robom. Ako ne prodamo robu, to će biti katastrofalno za naše proizviđače –  kaže Vukosav Savković iz Udruženja žita Srbije.

Neizvezeno žito znači višak na domaćem tržištu. Proizvođače to ne veseli, jer višak robe znači i niža cena.

 – Svako će raditi kalkulaciju alternativnog transporta sa cenom koju imaju dogovrenu u Konstanci. Barže su najjeftiniji vid transporta. Može se desiti da odustanu od drugih vidova transposta ako im ne odgovara cena, a mogu potražiti i neka druga tržišta –  veli Aleksandar Bogunović, zamenik direktora sektora poljoprivrede PKS.

Velike probleme imaju izvoznici, a muku muče i uvoznici. Trgovci naftnim derivatima sebe smatraju najvećom žrtvom ledenog talasa, jer gotovo 100 odsto uvezenog goriva dolazi preko Dunava.

– Vanredno stanje na tržištu trenutno ne vlada, ali vlada u naftnim kompanijama koje traže sve moguće načine za sigurno snabdevanje gorivom. Kada se traže alternativni vidovi transporta onda je to daleko skuplje nego rečni transport –  naglasio je Tomislav Mićović, predsednik Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Ukoliko bi ledeno stanje potrajalo, snabdevanje naftom bi bilo još više otežano, a moglo bi da utiče i na rast cene goriva. Za sada i izvoznici i uvoznici sve nade polažu u ledolomce i što skorije temperature u plusu, prenosi RTV.