MGSI o pruzi Beograd-Budimpešta: Netačno da je projekat ugrožen, u Srbiji se radi i brže od plana

Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić oštro je demantovao medijske navode o problemima na izgradnji brze pruge Beograd-Budimpešta i istakao da se projekat u Srbiji, na deonici Novi Sad-Subotica odvija i brže od planirane dinamike, pa nikakvih kašnjenja neće biti, kao i da nisu tačne informacije da pruga nema evropske bezbednosne sertifikate.

On je pre svega dodatno istakao da u tekstu koji je objavljen u mađarski medijima „nijednom rečju nije pomenuta pruga kroz Srbiju“, te da stoga on nema veze sa našom zemljom, ali i naglasio da je navode o problemima u Mađarskoj „njegov mađarski kolega, ministar Janoš Lazar, demantovao kao netačne i zlonamerne.“

– Što se tiče Srbije, mi ne samo da gradimo brzu prugu na vreme, već i pre roka, jer je bilo planirano da pruga bude završena do sredine 2025. godine, a završićemo je do kraja 2024. godine. Do kraja naredne godine završićemo izgradnju 108 kilometara od Novog Sada do Subotice, i uz tri do šest meseci za testiranje vozova, koje smo već naručili, već do sredine 2025. godine moći ćemo da koristimo brzu prugu do Subotice, a kada bude završena kroz Mađarsku, i do Budimpešte – naglasio je ministar Vesić.

Ministar Vesić istakao je i da je fizička realizacija svih radova preko 60%, da se u svakom trenutku 500 jedinica mehanizacije nalazi na trasi, dok je u ovom trenutku 1.800 ljudi na trasi.

Naveo je i da je samo postavljanje šina završeno na više od 20 odsto pruge od Novog Sada do Subotice.

Dodao je i da je apsolutno netačno da pruga Beogad-Novi Sad nema evropske sertifikate. Kako je istakao, sertifikaciju kompletne pruge Beograd-Novi Sad uradila je ćerka firma nemačkih železnica. Takođe, ovlašćeno sertifikaciono telo iz Holandije, Ricardo Certification, izdalo je sertifikat čime je potvrdilo da sva ugrađena oprema zadovoljava tehničke specifikacije interoperabilnosti (TSI) za ETCL L2.

Ista procedura se, napominje ministar Vesić, sprovodi i na deonici Novi Sad-Subotica i nova deonica imaće sve evropske sertifikate kao i ona od Beograda do Novog Sada koja je izgrađena i u funkciji je.

Izvor: Infrastruktura železnice Srbije 
Foto: Pixabay, ilustracija