Analiza tržišta logističkih nekretnina – Najviše novih kvadrata u Poljskoj, cene u Hrvatskoj značajno rasle

Nakon perioda izuzetne potražnje za industrijskim i logističkim nekretninama izazvane pandemijom COVID-19, aktuelno makroekonomsko okruženje dovodi do opšteg usporavanja u ovom sektoru. Ipak, pojedine zemlje u regionu Centralne i Istočne Evrope (Central and Eastern Europe – CEE) i dalje beleže trend razvoja, pokazuje nova analiza konsultantske kuće CBRE o kretanjima u drugom kvartalu 2023. (CEE Industrial & Logistics Figures Q2 2023).

Najveće tržište – Poljska, u prvoj polovini 2023. godine zabeležilo je najbolje rezultate kada je reč o novozavršenim kapacitetima. U toj zemlji završeno je čak 2,56 miliona kvadratnih metara, što je i najviši rezultat u istoriji u jednom šestomesečnom periodu. Kada se broj novozavršenih kvadrata u prvoj polovini 2023. uporedi sa ukupnim kapacitetima, u Poljskoj je zabeležen i najbrži rast (8,5%); za njom sledi Mađarska (5%), dok je na trećem mestu region Jugoistočne Evrope (obuhvata zemlje – Bugarska, Hrvatska, Srbija, Slovenija) sa 4,9%. Na ostalim tržištima, stopa rasta iznosila je između 2,6-4,5%.

Analitičari navode da je, u celom regionu Centralne i Istočne Evrope, tokom prve polovine 2023. završeno ukupno 4 miliona metara kvadratnih. Ukupni kapaciteti dostigli su skoro 67 miliona m2; od toga su kapaciteti u CEE-5 (Češka, Mađarska, Poljska, Rumunija, Slovačka) oko 57,2 miliona m2, što je za 16% više nego na drugom najvećem tržištu u Evropi – Francuskoj.

Nivo slobodnih kapaciteta i dalje je nizak u većini zemalja Centralne i Istočne Evrope. Najniži je u Češkoj – 1,7%, a takođe je izuzetno nizak i u zemljama Jugoistočne Evrope (Bugarska, Hrvatska, Srbija, Slovenija) – manje od 2%. U zemljama CEE-5 najviše je slobodnih kapaciteta u Mađarskoj (8%).

Ipak, na kraju prve polovine 2023, u svim zemljama Centralne i Istočne Evrope, osim Slovačke, primećuje se porast nivoa slobodnih kapaciteta u poređenju sa prvim kvartalom godine.

Analitičari očekuju da će nivo slobodnih kapaciteta i dalje rasti tokom godine, budući da se zakupci neće širiti toliko intenzivno kao prošle godine.

Kako su se kretale cene zakupa?

Zemlje Centralne i Istočne Evrope bile su tokom prethodnih 12 meseci pogođene visokim stopama inflacije, koja je uticala na kupovnu moć stanovništva, kao i na kretanja u maloprodaji. Slabije ekonomske prilike negativno su se odrazile na tržišta nekretnina u celini, te i na sektor industrijskih i logističkih nekretnina. Međutim, proizvodne kompanije povećavaju svoj udeo u potražnji skladišta zahvaljujući nearshoring trendu, birajući se lociraju u atraktivnim zemljama Centralne i Istočne Evrope.

Ukoliko se osvrnemo na cene, vredi podsetiti da su prime rents tokom prethodnih 12 meseci porasle u svim zemljama Centralne i Istočne Evrope.

Najznačanije promene primećene su u Estoniji, Slovačkoj i Hrvatskoj – u ovim državama, ukoliko se drugi kvartal 2023. uporedi sa drugim kvartalom 2022, razlike su +1,5 EUR (po m2/mesečno), +0,8 EUR (po m2/mesečno), +0,75EUR (po m2/mesečno).

Izvor: CBRE, CEE Industrial & Logistics Figures Q2 2023; prime rents odnose se najviše zakupnine u nekretninama najbolje klase, koje su dostupne na tržištu za iznajmljivanje.

Ipak, ukoliko se drugi kvartal 2023. uporedi sa prvim kvartalom 2023, cene su uglavnom stabilne ili čak blago smanjene, što će verovatno biti trend i u narednim mesecima.

Prime rents su i dalje najviše u Pragu, gde dostižu i 7,55 EUR/m2/mesečno, za kapacitete najviše klase. Najatraktivniji uslovi zakupa, u pogledu troškova, nude se u Bukureštu, gde prime rents iznose 4,25 EUR/m2/mesečno, navodi se u analizi kompanije CBRE.

U Srbiji je tokom prethodnih 12 meseci zabeležen porast – sa 4,25 na 4,75 evra (po m2/mesečno).