Železnički transport egzotičnih plodova – Novom rutom iz Jugoistočne Azije stiže i „najsmrdljivije voće“

Vijetnam je zvanično isporučio svoju prvu pošiljku ličija u Kinu železnicom. Voz je krenuo iz Bac Gianga u Vijetnamu i stigao u pogranični grad Pingxiang u Kini 15. juna, za otprilike dvanaest sati. Isporuka 56 tona ličija može se smatrati prekretnicom kada je u pitanju jačanje železničke veze između Kine i Jugoistočne Azije, posebno zbog transporta voća, piše RailFreight.

Iako se zvanično tvrdi da je ovo prva železnička pošiljka ličija, za koji se smatra da je bio omiljeno voće kineskih imperatora, to nije prvi put da se liči prevozi istom rutom. Mediji javljaju da je probna pošiljka železnicom omogućila da se 8. juna u Kinu isporuče tri tone voća poznatog i kao „azijska trešnja“. Sa ovom novom logističkom uslugom između Kine i Vijetnama, železnička veza bi mogla da zadovolji dnevnu potražnju od oko 200 do 300 tona ličija.

Ne samo da kinesko tržište žudi za ličijem, postoji i potražnja za durijanom sa Tajlanda, koji se smatra „najsmrdljivijim voćem na svetu“. U jugozapadni kineski grad Čongking prva pošiljka od 500 tona durijana isporučenog železnicom stigla je 11. juna.

Ova pošiljka durijana je prvobitno transportovana kamionom iz provincije Chanthaburi na Tajlandu u Vientiane u Laosu. Tu je roba pretovarena u voz i stigla je u Kinu preko kinesko-laoskih železnica. Trebalo je tri dana da voz stigne u Čongking.

Zbog čega je železnica postala sve privlačniji vid transporta voća iz jugoistočne Azije?

Transport voća, koje je jedan od proizvoda najosetljivijih na vremenske uslove, zahteva stalnu posvećenost i tačnost. Za uvoznike svežeg voća vreme tranzita je izuzetno važno. Durijan se dosada tradicionalno izvozio ili morem ili železnicom – ali uz višestruko zaustavljanje, što neizbežno produžava vreme isporuke, posebno tokom pretovara.

Sada, sa direktnom železničkom uslugom koja povezuje Laos sa kineskim gradovima, Tajland može da koristi Laos kao tranzitnu tačku za efikasniju isporuku sa samo jednim zaustavljanjem. Očigledno, železnica Kina-Laos ima strateški značaj u lancu izvoza voća jugoistočne Azije.

U znak sećanja na godišnjicu početka od uspostavljanja linije Kina-Laos, prošle godine je pokrenuta nova usluga transporta voća. Prvi voz natovaren voćem iz Tajlanda i Laosa ušao je u Kinu 2. decembra.  Sastojao se od 25 kontejnera hladnjača napunjenih voćem, uključujući banane iz Laosa i longans sa Tajlanda, ukupne vrednosti preko 780.000 evra.

Foto: durijan (Unsplash/Aiva Apsite)