InoBat u Ćupriji gradi giga fabriku baterija za e-vozila – Od Vlade subvencije od 419 miliona evra

Slovačka kompanija InoBat, čiji je jedan od investitora i Rio Tinto, objavila je da je potpisala Memorandum o razumevanju sa Ministarstvom finansija i opštinom Ćuprija za giga fabrike za proizvodnju i reciklažu baterija za električna vozila. Iz kompanije su saopštili da su na ovom projektu kodnog naziva Lav radili u poslednje dve godine sa IFC-om (Međunarodna finansijska korporacija).

U saopštenju se navodi da će projekat Lav biti druga InoBat giga fabrika u Centralnoj i Istočnoj Evropi, koja će obezbediti rast InoBat-ove pilot linije za istraživanje i razvoj u slovačkom mestu Vodjeradi i njihove fabrike u Slovačkoj. Kompanija navodi i da je za projekat Lav postignut paket podsticaja od 419 miliona evra od Vlade Srbije.

Ovaj projekat obuhvata rešenja za skladištenje energije (ESS), kao i proizvodnju baterija za električna vozila (EV) i postrojenja za reciklažu u skladu sa InoBat-ovom C2C platformom za cirkularni razvoj lanca vrednosti.

– Izabrali smo Ćupriju kao drugu InoBatovu lokaciju u CIE zbog njene gostoljubive lokalne zajednice i praktične i proaktivne opštinske vlasti. Još jedan veliki plus za Ćupriju je potencijal za zajednički razvoj sopstvene energetske pametne mreže i električne energije iz obnovljivih izvora za sopstvenu potrošnju – izjavio je Marian Bocek, izvršni direktor InoBata.

InoBat je kompanija specijalizovana za istraživanje, razvoj, dizajn, proizvodnju, snabdevanje i reciklažu inovativnih električnih baterija. Fokusirana je na sektor automobila, komercijalnih vozila, motosporta i vazduhoplovstva. U saopštenju se navodi da je InoBat podržan od strane konzorcijuma strateških investitora, među kojima je i Rio Tinto.

Krajem prošle godine InoBat je sa Vladom Srbije potpisao deklaraciju o namerama o izgradnji pogona za proizvodnju baterija za električna vozila u Srbiji sa kapacitetom do 32 gigavatsata. Kako je preneo Reuters, pogon bi bio otvoren u 2025. godini sa prvobitnim kapacitetom od četiri gigavat-sata.

Foto: Pixabay.com/Vlad Vasnetsov, ilustracija

Izvor: InoBat