Leteća skladišta, dronovi i podzemne platforme – ovako može izgledati logistika za 20 godina!

Da li se nekad zapitate kako su vaše kolege pre samo dvadeset godina radile bez mobilnih telefona, interneta, mejlova, GPS sistema i slično… Kako su vozači izveštavali poslodavce o svom kretanju, kako su pronalazili lokacije bez navigacije… Na koji način su se unosili podaci o robi u skladištu, kako se znalo šta je na stanju, za kog klijenta i gde je tačno smešteno… Pre samo dvadeset godina…

A šta će biti za naredne dve decenije? MHP konsultantska kompanija, koja pokušava da predvidi kako će se nemačka logistika promeniti u narednih 20 godina, smatra da bi dronovi i podzemna infrastruktura mogli da postanu svakodnevica u roku od dve decenije. Upozoravaju i da će narednih dvadeset godina doneti veliki broj izazova za nemačku logistiku. Između ostalog, očekuje se veliko povećanje obima pošiljki – do 8,5 milijardi pošiljki godišnje i još veći manjak kvalifikovanog osoblja u sektoru drumskog prevoza tereta. Prema procenama MHP-a, nemačka logistika bi do 2030. mogla da izgubi čak 150.000 profesionalnih vozača.

Ove brojke pokazuju da će celom logističkom sektoru u budućnosti biti potrebna inovativna i futuristička rešenja kako bi on mogao efikasno da funkcioniše. Bela knjiga „Logistika 4.0 – Inteligentna, integrisana, autonomna“ koju je objavila MHP sadrži zanimljive hipoteze i ideje o tome koje promene bi nekoliko narednih godina mogle da donesu industriji.

Megačvorišta i isporuka dronovima

Autori smatraju da će sve veći protok robe u gradovima neminovno dovesti do novih logističkih rešenja. Oni predviđaju da će 2040. godine na periferiji aglomeracija i gradova biti izgrađena mnoga logistička megačvorišta iz kojih će pošiljke biti isporučivane krajnjem kupcu pomoću električnih kombija, električnih bicikala ili dronova.

Amsterdam je dobar primer ovoga, jer se u njemu već planira izgradnja megačvorišta površine 125.000 kvadratnih metara, čime će se izrazito smanjiti gustina saobraćaja u gradu.

Nije ni čudo, jer će održivost imati ogromnu ulogu u logistici tokom narednih 20 godina. Neophodna je intenzivna digitalizacija preduzeća. Autori bele knjige pišu o potrebi za većom upotrebom softvera za optimizaciju za efikasnije upravljanje pošiljkama i smanjenje takozvane „prazne kilometraže“.

Veliki potencijal imaju i dronovi. Stručnjaci MHP-a veruju da bi u Nemačkoj do 2030. moglo biti u upotrebi oko 850.000 bespilotnih letelica.

Podzemni transport i leteća skladišta

Štaviše, podzemna rešenja deluju posebno zanimljivo. U beloj knjizi opisana su moguća rešenja za platforme koja bi omogućila podzemni prevoz tereta. Ovaj transport bi se odvijao potpuno autonomno.

Kako stručnjaci MHP-a navode, moguća su i alternativna prevozna sredstva u vazdušnom saobraćaju. Govorimo o letećim skladištima, tj. džinovskim avionima koji funkcionišu kao centralna skladišta u kojima se skladište materijali ili ambalaža. Paketi će se krajnjim kupcima iz takvih skladišta dostavljati direktno i autonomno, uz pomoć dronova. U Ludvigsburgu u Nemačkoj već su izgrađeni prvi objekti sa integrisanim mestom za sletanje za dronove.