Najavljeno proširenje graničnog prelaza Kelebija: evo šta je u planu na kamionskom terminalu

Republička direkcija za imovinu raspisala je javni poziv za usluge prostornog planiranja za Izmenu i dopunu prostornog plana područja infrastrukturnog koridora autoputa e75 Subotica-Beograd (Batajnica)-GP Kelebija. Vrednost javne nabake iznosi 25 miliona dinara, bez PDV-a.

Kako se navodi u tenderu, postoje objektivne potrebe za proširenjem kapaciteta na Kelebiji, kako bi se omogućilo smanjenje gužvi na tom graničnom prelazu i smanjenje vremena čekanja, posebno u kritičnim periodima, kao što su godišnji odmori i praznici.

Trenutno, Ministarstvo unutrašnjih poslova, kao i Uprava carina, obavljaju poslove granične kontrole kako u neadekvatnom prostoru tako i u neadekvatnim uslovima. Neodgovarajući kapacitet i protočnost saobraćajnica, kvalitet i kapacitet postojećih objekata, kao i nedostatak određenih sadržaja, otežavaju korišćenje graničnog prelaza, navodi se u tenderu.

Izgradnja dodatnih sadržaja, omogućiće funkcionisanje pograničnih službi u punom kapacitetu, čime bi se ubrzao protok vozila, roba i ljudi.

U opisu postojećeg stanja na GP Kelebija, takođe, napominje se da na ulazu u zemlju postoje dve trake za teretni saobraćaj ali samo jedna vaga ispred carinske prostorije koja dalje vodi direktno u terminal na katastarskoj parceli čiji je držalac privredno društvo Graprek d.o.o. iz Kelebije, te svi kamioni, uključujući i prazne, moraju ući u terminal, na kojem se naplaćuje parking. Projektanti treba da izgradnju teretnog terminala planiranju na parcelama u državnoj svojini, uz obavezno obezbeđenje pristupnog puta. 

Kako se navodi, ciljevi izmene prostornog plana su:

– rekonstrukcija i izgradnja sadržaja zone putničko-carinskog terminala i zone robno-carinskog terminala potrebnih za funkcionisanje državnog graničnog prelaza;

– utvrđivanje saobraćajnog rešenja kojim će se predvideti veći broja traka kojim se povećava propusna moć graničnog prelaza.

Zona robno – carinskog terminala

Funkcionalna celina graničnog prelaza deli se na zonu putničko-carinskog terminala, kao i zonu robno-carinskog terminala, na koju ćemo se u nastavku detaljnije osvrnuti. 

Robno-carinski terminal (kamionski terminal) biće posebno ograđen i odvojen od putničkog, sa posebnim režimom ulaska, kontrole i kretanja kamionskog saobraćaja. Ulaz u terminal odvijaće se posebnim odvajanjem sa glavne saobraćajnice.

Na ulazu u zemlju, neposredno uz ulaz u terminal planiran je i objekat za kontrolne organe MUP-a, zatim pod nastrešnicom elektronska vaga za kontrolu mase teretnih vozila sa službenim objektom (vagarska kućica) pored nje.

Po pregledu i registraciji dokumentacije, vozilo se, u zavisnosti od njegove ispravnosti i vrste roba koje prevozi, upućuje na određenu površinu, gde vozač čeka poziv na prilaz natkrivenoj platformi namenjenoj detaljnijoj kontroli tereta ili u slučaju posebno zahtevanih procedura kontrole tovarnih sanduka i/ili kompletnih teretnih vozila bez otvaranja tovarnih prostora, transportnih sudova i jedinica – pristup posebnoj saobraćajno-manipulativnoj površini namenjenoj za mobilno skeniranje. U slučaju tranzita, po overi dokumentacije, nastavlja izlaznom saobraćajnicom.

Dodatno, pored objekata za kontrolne organe policije i carine, treba planirati i objekti svih pratećih službi, kao i trećih lica.

Na izlazu iz zemlje zemlju neposredno uz ulaz u terminal planirana je pod nastrešnicom elektronska vaga za kontrolu mase teretnih vozila sa službenim objektom pored nje.  Nakon izvršene kontrole mase vozila i registraciji dokumentacije, teretna vozila se u zavisnosti od njegove ispravnosti i vrste roba koje prevozi, upućuje na određenu površinu, gde vozač čeka poziv na prilaz natkrivenoj platformi namenjenoj detaljnijoj kontroli tereta. U slučaju posebno zahtevanih procedura kontrole tovarnih sanduka i/ili kompletnih teretnih vozila bez otvaranja tovarnih prostora, transportnih sudova i jedinica teretnim vozilom se pristupa posebnoj saobraćajno-manipulativnoj površini namenjenoj za mobilno skeniranje.  Nakon obavljenih kontrola vozilo se upućuje do objekta MUP-a a zatim nastavlja izlaznom saobraćajnicom.

U zoni robno – carinskog terminala, predviđene su prostorije službi granične inspekcije sa objektom za skladištenje robe i hladnjačama.

Takođe, u ovoj zoni predviđen je objekat za pregled opasnih i štetnih materija, rezervoar za PP vodu kao poluukopani objekat, kao i dezobarijera.

Veći broj saobraćajnih traka 

Prema podacima iz dokumentacije, na graničnom prelazu se predviđa izgradnja ukupno 12 saobraćajnih traka:

– 2 saobraćajne traka za teretna vozila – ulaz u zemlju
5+2 saobraćajne trake za putnička vozila i autobuse – ulaz u zemlju/izlaz iz zemlje
– 2 saobraćajne trake za teretna vozila – izlaz iz zemlje
– 1 saobraćajna traka za vangabaritna vozila na ulazu u zemlju/izlazu iz zemlje.

Projektanti imaju zadatak da isplaniraju i parking mesta i to:

  • za putničko-carinski terminal: parking do 10 mesta za putničke automobile i 2 mesta za autobuse; službeni parking sa nadstrešnicom za putničke automobile – 10 mesta
  • za robno-carinski terminal: prostor za sačekivanje/stacioniranje – 100 parking mesta na izlazu i 200 parking mesta na ulazu u zemlju.

Šta će doneti proširenje GP Kelebija? 

Povećanje kapaciteta za teretni saobraćaj jedan je od preduslova za smanjenje gužvi na graničnim prelazima ka zemljama Evropske unije.

Portal PlutonLogistics pisao je i ranije o tome da za Kelebiju tek sledi izrada dokumentacije i da rokovi realizacije nisu izvesni. Ipak, kao što je i tada naglašeno, nema sumnje da bi proširenje donelo poboljšanje.

Kako su početkom prošle godine za naš portal rekli predstavnici Carine, „proširenjem GP Kelebija, uz ispunjavanje ostalih preduslova u vezi sa brojem zaposlenih itd., teretni saobraćaj bi se, prema mišljenju predstavnika Carinarnice Subotica, mogao značajno rasteretiti – a vreme koje je potreno za kontrolu vozila, smanjiti za trećinu“. 

Foto: Kelebija, YouTube/PrintScreen