Neočekivani rezultati merenja: noviji brodski motori više zagađuju nego stariji modeli

Nova studija Međunarodnog saveta za čist transport (ICCT) pokazala je da da noviji, takozvani Tier II brodski motori, imaju značajno veće stope emisija azotnog oksida (NOx) od starijih Tier I motora. Studija je čak otkrila da nema statistički značajne razlike u stopama NOx emisija između neregulisanih motora Tier 0 i Tier II, prenosi Pomorac.rs.

U radnom dokumentu ICCT-a analizirano je 615 uzoraka NOx emisija s ukupno 545 brodova koji su 2019. plovili danskim vodama između Severnog i Baltičkog mora. Emisije su se merile pomoću uređaja pričvršćenih na helikoptere, koji su potom leteli iznad brodova, a podaci uključuju merenja s brodova svih razreda (eng. Tiers I, II, III), prenosi Splash247.

Standardi Tier I primenjuju se na motore na brodovima izgrađenima između 2000. i 2010. godine. Tier II primenjuje se na brodove izgrađene od 2011. godine, a ograničenja emisija postavljena su na približno 15 do 20% ispod nivoa Tier I. Tier III ograničenja emisija postavljena su 80% ispod Tier I ograničenja, ili približno 75% ispod Tier II, a odnose se na motore na brodovima izgrađenima 2016. ili kasnije.

Prema istraživanju, najveće prosečne emisije NOx zabeležene su na brodovima koji plove sa opterećenjem glavnog motora ispod 25%, što je deo radnog ciklusa koji je isključen iz šema sertifikacije NOx za većinu motora. Postojeći ciklusi ispitivanja emisije NOx pretpostavljaju da brodski motori obično rade pri većim opterećenjima. Međutim, ova studija otkriva da mašine imaju tendenciju da rade sa manjim radnim opterećenjem. Štaviše, tehnologije kontrole emisije NOx, kao što je selektivna katalitička redukcija, su neefikasne pri niskim radnim opterećenjima motora.

– To znači da kada plove sporije, kao što je to obično slučaj kada su blizu obale, brodovi ispuštaju veće količine štetnih emisija i zagađenje vazduha, što pojačava negativne uticaje pomorskog saobraćaja na kvalitet priobalnog vazduha i zdravlje ljudi – navodi sw eu izveštaju.

Podsetimo, NOx ili azotni oksid doprinosi stvaranju smoga i kiselih kiša, a utiče i na troposferski ozon.

Think tank sa sedištem u Vašingtonu DC poziva Međunarodnu pomorsku organizaciju (IMO) da razmotri implementaciju standarda zabrane prekoračenja (NTE) za motore na novim i postojećim brodovima, s posebnim fokusom na niska radna opterećenja, uključujući ona ispod 25%.

– Jasno je da pristup IMO-a regulisanju emisija NOx ne funkcioniše kako je planirano. IMO-ov ciklus ispitivanja emisija NOx omogućava proizvođačima motora da prilagode svoje motore da prođu test emisija u laboratoriji, dajući lažne brojke za motore sa niskim emisijama. U stvarnosti, noviji motori zagađuju više nego stariji motori – rekao je dr Brajan Komer (Bryan Comer), šef ICCT-ovog odeljenja za pomorstvo.

Pixabay.com/Alexandre Gonçalves da Rocha