Krađa VREDNE robe u lancima snabdevanja: elektronika, kozmetika, autodelovi, zlato…

Krađe tereta velike vrednosti u lancima snabdevanja nastavljaju da rastu u regionu Evrope, Bliskog istoka i Afrike (EMEA), a u prvih deset meseci ove godine ih je bilo 27% više u odnosu na prethodnu godinu, saopštilo je Udruženje za zaštitu transportovane imovine (TAPA EMEA).

Prema klasifikaciji u TAPA EMEA Intelligence Sistem-u (TIS), teretom visoke vrednosti smatra se onaj čija vrednost prelazi 100.000 evra.

Najvećih 48 incidenata po vrednosti bili su krivična dela „skuplja“ od milion evra, a u toj kategoriji od početka godine istakla su se dva incidenta u Belgiji i Nemačkoj (ukupno neverovatnih 300 miliona evra).

Čak i kada se ova dva zločina ne uzmu u obzir, podaci TIS-a pokazuju ukupan gubirak od preko 225 miliona evra u preostale 254 velike krađe, tokom perioda od samo 302 dana. U proseku to znači gubitak od 746.303 evra, na svaka 24 sata.

Osim finansijskih gubitaka sa šest, sedam, osam i devet cifara prijavljenih Udruženju 2023. godine, preostalih 1.939 incidenata dodali su oko 28,2 miliona evra ukupnom iznosu od početka godine.

Izračunavanje vrednosti finansijskih gubitaka, međutim, ostalo je izazovno i u periodu od januara do oktobra 2023. godine. Samo 4,4% kargo-zločina prijavljenih u TAPA EMEA u ovom vremenskom okviru navelo je i iznos gubitka.

Nemačka rekorder po prijavljenim krađama tereta

Šest zemalja u EMEA pretrpelo je najviše pojedinačnih gubitaka robe iz lanaca snabdevanja u vrednosti od 100.000 evra ili više. Nemačka je zabeležila 49 incidenata sa ukupnom vrednošću gubitka od 127.442.049 evra, uključujući veći gubitak od 100 miliona evra koji je ranije pomenut. U Francuskoj je prijavljena 41 krađa, kao i u južnoj Africi; u Francuskoj vrednost robe iznosila 52.861.879 evra, a u Južnoj Africi je 17.657.760 evra.

U Španiji je gubitak zbog 23 krađe bio 19.034.961 evra, a u Velikoj Britaniji je prijavljen 21 incident u vrednosti od 76.021.153 erva. TIS je takođe zabeležio velike krađe robe iz lanaca snabdevanja u 18 drugih zemalja u EMEA tokom ovih 10 meseci, uz osam incidenata u Holandiji, šest u Rusiji i četiri u Poljskoj. Ostale zemlje bile su Albanija, Belgija, Češka, Danska, Egipat, Etiopija, Mađarska, Liban, Maroko, Nigerija, Rumunija, Slovačka, Švedska, Turska i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Gubici visoke vrednosti prijavljeni su u 18 kategorija proizvoda TIS-a, a po vrstama ukradene robe zabeleženo je najviše pljački metala, gde je bilo 16 incidenata i 15 krađa razne elektronike. Bilo je 11 krađa hrane i pića, 10 krađa gotovina, devet kozmetičkih proizvoda i higijene, osam krađa cigareta i duvana, šest alata i građevinskog materijala i po pet pljački delova za automobile, odeće i obuće i nakita i plemenitih metala.

Ostale kategorije u kojima su zabeležene krađe tereta velike vrednosti bile su poljoprivredni materijal, bicikli/dvotočkaši, kompjuteri/laptopovi, nameštaj/kućni aparati, farmaceutski proizvodi, kao i krađa kamiona i/ili prikolice bez tereta, telefoni i gume.

– Videli smo neke veoma značajne krađe i gubitke iz lanaca snabdevanja u našem regionu 2023. godine, za koje pretpostavljamo da su pretežno delo grupa za organizovani kriminal. Ova statistika će šokirati mnoge ljude koji nemaju bezbednosti bekap lanca snabdevanja. Sa druge strane, ovo je samo deo prave slike kargo-kriminala u EMEA regionu, jer TAPA dobija informacije samo o jednom, relativnom malom, procentu svih incidenata. Međutim, ističemo se ulozi u zaštiti lanaca snabdevanja od kriminalnih napada i rastućih rizika sa kojima se suočava naša industrija – rekao je Marcel Saarloos, predsednik TAPA EMEA.

Krađe kamiona u Srbiji: šta kaže statistika MUP-a za 2023?